ARDENNER BJÄRSJÖLAGÅRD 2017

Hingstar födda 2016

37. Bosac 23-16-5019

Br,

Hingst född 2016 hos Kjell Palmqvist, Svedala

e. Frisac 11886  u. Bovette 23-10-0046

e. Vinjett 11750  u. Bojan 113365

e. Blixen 11570   - Rapp 11196

Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390

1:a 8-7-8-8-8=39  klass I

38. Rekryt 23-16-5063

Fx, bls

Hingst född 2016 hos Lasse Leijon, Köpingsvik

e. Rekyl 11868  u. Regina 118909

e. Sacarol 11628  u. Rollina 115999

e. Frej 11568   - Rubon 11558

Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390

3:a 7-8-7-8-8=38  klass I

39. Vannaröds Max 23-16-5071

Fx, bls

Hingst född 2016 hos Jönsson, Linda, SÖSDALA

e. Mirakel 11888  u. Scarlett 116791

e. Emir 11624  u. Ida 115815

e. Revill 11674   - Rubon 11558

Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390

2:a 8-8-7-8-7=38 klass I

40. Vannaröds Tornado 23-16-5060

Br, stj

Hingst född 2016 hos Jönsson, Linda, SÖSDALA

e. Toxid 11784  u. Sally  23-09-0042

e. Herkules 11770  u. Silje 23-96-0125

e. Carton 11536   - Rom 11302

Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390

4:a 7-7-7-7-7=35   klass II

Ston födda 2015

42. Fanny 23-15-0054

Ljbr, stj

Sto född 2015 hos Håkan Andersson, Linderöd

e. Kanon ( Karat ) 11790  u. Fia  115467

e. Carman 11356  u. Pia 114811

e. Raket 11538   - Flanör 11242

Äg Ann Persson, Rickarums Skogsväg 206-65, 298 92 Tollarp, 0709844199

2:a 8-8-7-9-8=40   klass  I

43. Rubina 23-15-0014

Fx, gmg.bls

Sto född 2015 hos Jan-Olof Gullberg, Löberöd

e. Rubel 11892  u. Nelly 118915

e. Vinjett 11750  u. Nickolina 116263

e. Emir 11624   - Knutstorps Nicke 11478

Äg Jan-Olof Gullberg, Högseröd, 24162 Löberöd, 0761064926

Egna meriter:

2016: Avelsvärdering: kl.I, 40 p, 98788.

          Riksutställning, 39 p, 98787

2017  Avelsvärdering 1:a 9-9-7-8-7=40 klass I BIS reserv

Ston födda 2014

44. Betty Boop 23-14-0113

Fx, gmg.bls,vtul

Sto född 2014 hos Agne Nilsson, Hörby

e. Balder 11610  u. Billan 116799

e. Ulltan 11670  u. Erosa 115321

e. Armon 11458   - Rosal 11136

Äg Agne Nilsson, Söderto 3279, 24293 Hörby, 0722385635

Egna meriter:

2015: Avelsvärdering, kl.I 38 p, 88787

4:a 155, 212, 22,5;  8-8-7-8-7=38 klass I

46. Hera 23-14-0020

Br,

Sto född 2014 hos Anton Krafth & Lihna Eriksson, Öhr

e. Rutger 11810  u. Heidi 116655

e. Herkules 11770  u. Judit 114943

e. Carino 11420   - Gasspard 11414

Äg Ann Persson, Rickarums Skogsväg 206-65, 298 92 Tollarp, 0709844199

Egna meriter:

2015: Avelsvärdering, kl.I 39 p, 88887

2016. Avelsvärdering, kl.I 39 p, 88887.

          Riksutställning, 39 p, 88887

2017 3:a 159, 224, 24;  9-8-8-7-7=39  klass I

47. Riska 23-14-0083

Br,

Sto född 2014 hos Siver Johnsson, Linderöd

e. Kanon ( Karat ) 11790  u. Renett 23-04-0045

e. Ruman 11388  u. Ranita 23-99-0111

e. Vebend 11532   - Rubon 11558

Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390

Egna meriter:

2016: Avelsvärdering, kl. I, 41 p, 88799

2017  2:a 155, 221, 23,5;  8-8-7-9-8=40 Diplom

48. Sanna 23-14-0034

Svbr,

Sto född 2014 hos Nils-Olof Bengtsson, Röstånga

e. Frisac 11886  u. Solveig 116363

e. Paul Munter 11678  u. Sonja 114797

e. Akrovill 11482   - Carman 11356

Äg Nils Olof Bengtsson, Boarp, 26868 Röstånga, 0705547493

5:a 155, 215, 24,5;   8-7-7-8-7=37  klass  II

49. Thelma 23-14-0049

Fx, bls

Sto född 2014 hos Patrik Karlsson, Tomelilla

e. Rubel 11892  u. Trola 115907

e. Paul Munter 11678  u. Tarola 114281

e. Rollman 11382   - Tamor 11138

Äg Patrik Karlsson, Onslunda 31:118, 27395 Onslunda, 0417-30150

1:a  163, 223, 25;   9-8-8-8-7=40  Diplom

Ston födda 2013 eller tidigare

50. Vannaröds Daisy 23-12-0059

Ljbr, stj

Sto född 2012 hos Christer Jönsson, Sösdala

e. Expo De Feulen 11778  u. Dolly 115557

e. Rubon 11558  u. Docka 115023

e. Pampas 11460   - Ajnid 11184

Äg Linda Jönsson, Ellavägen 40, 280 10 Sösdala, 0768837390

Egna meriter:

2013:Riksutställning, 39 p, 87888

2015:Riksutställning, 39 p, 87888.

     Avelsvärdering, 40 p, Avelsdiplom 88888

2017 Avelsvärdering 163, 213, 27;  8-8-8-8-8=40 AB

Avkommor:

2016   e. Toxid 11784

2017   e. Blair 11804

 

 

 

52. Wilma 23-07-0138

Ljfx, bls

Sto född 2007 hos Håkan Andersson, Löberöd

e. Ruman 11388  u. Molly 115587

e. Mascot 11566  u. Folly  114301

e. Flanör 11242   - Gardå 10766

Äg Agne Nilsson, Söderto 3279, 24293 Hörby, 0722385635

Avelsvärdering: 158, 224, 26;  8-8-7-8-7=38  B

Avkommor:

2012 Sto e. Balder 11610  Wilda 23-12-0094

2017   e. Vermot 11742   

 

 

 

Sedan tidigare godkänd hingst för sundhetskontroll

53. Vinjett 11750

Fx, bls

Hingst född 2002 hos Per Kjellbin, Moheda

e. Botik 11698  u. Vinetta 115317

e. Armon 11458  u. Viba 114755

e. Mareng-Blanco 11416   - Timro 11296

Äg Kurt Hansson, Häckeberga 721, 24798 Genarp, 040488018

Avelsvärdesklass: B

Egna meriter:

2004: Avelsvärdering: kl. I, 38 p, 88787

2005: Avelsvärdering: Bollerup, avelsvärdesklass Tillstånd

2007: Avelsvärdering: Bollerup, avelsvärdesklass G

2015: Avelsvärdering: avelsvärdesklass B

2004: Riksutställning, kl. I, 39 p, 88887

2005: Riksutställning, 41 p, 99887

2011: Sundhetskontroll UA

2013: Sundhetskontroll UA

2014: Riksutställning, 40 p, 98887, sundhetskontroll UA

2016: Sundhetskontroll 1 år

2017: Sundhetskontroll UA  BIS