Bjärsjölagård 2018

Bjärsjölagård premiering 15 Juli 2018

Hingst född 2016

36. Winston 23-16-5127

Ljfx, bls

Hingst född 2016 hos Nicklas Johansson, Skivarp

e. Vinjett 11750 u. Belladonna 23-99-0011

e. Emir 11624 u. Blondine 115099

e. Vidor 11374 - Bländör 11246

Äg/Anm: Niclas Johansson, Ölöv 511, 27454 Skivarp

Poäng; 8-8-7-8-7=38 poäng Klass 1

Valacker födda 2015

37. Kasac 23-15-5022

Fx, bls

Valack född 2015 hos Lena Hjertsäll, Sjöbo

e. Frisac 11886 u. Katla 23-09-0003

e. Emir 11624 u. Bosette 115893

e. Bonid 11626 - Trogan 11322

Äg/Anm: Jessi Ryberg, Munkarp 416, 24791 Höör

Mått; Mankhöjd; 162 cm Bröstomfång; 218 cm Skena; 25 cm

Poäng; 9-9-6-7-7=38 poäng Klass


38. Walle 23-15-5018

Ljbr, stj

Valack född 2015 hos Sture Wallin DBO, Stockaryd

e. Respekt 11866 u. Wilma 23-09-0011

e. Avill (Texas) 11782 u. Veronica 23-96-0133

e. Kellör 11370 - Bravad 11332

Äg/Anm: Ann-Sofie Åkesson, Bonderup 471, 24794 DALBY

Mått; Mankhöjd; 152 cm Bröstomfång; 210 cm Skena; 26 cm

Poäng; 8-7-8-8-8=39 poäng Klass

Ston födda 2015 

39. Bibbi 23-15-0081   

Br, stj 

Sto född 2015 hos Per Gustavsson, Munka Ljungby   

e. Ever 11786 u. Bessy 116033 

e. Emir 11624 u. Billan 23-93-0131 

e. Pärrot 11498 - Bländör 11246 

Äg/Anm: Therese Richt, Svängedammsgatan 1, 23837 Oxie

Mått; Mankhöjd; 159 cm     Bröstomfång; 222 cm     Skena; 25 cm 

Poäng; 8-9-6-8-7=38 poäng Klass 1

40. Chabella 23-15-0015

Ljbr, 

Sto född 2015 hos Anna-Lisa & Alve Nilsson, Ystad 

e. Jubel 11826 u. Charma 116801 

e. Rutger 11810 u. Carmen 114989 

e. Carman 11356 - Flanör 11242 

Äg/Anm: Annalisa o Alve Nilsson,

Hjalmars väg 30 Bussjö, 27199 Ystad

Mått; Mankhöjd; 156 cm     Bröstomfång; 222 cm     Skena; 24 cm 

Poäng; 8-8-8-8-8=40 poäng Avelsdiplom


41. Fanny 23-15-0054 

Ljbr, stj   

Sto född 2015 hos Håkan Andersson, Linderöd 

e. Kanon ( Karat ) 11790 u. Fia 115467 

e. Carman 11356 u. Pia 114811 

e. Raket 11538 - Flanör 11242 

Äg/Anm: Ann Persson, Rickarums Skogsväg 206-65, 298 92 Tollarp

Mått; Mankhöjd; 153 cm     Bröstomfång; 217 cm     Skena; 24 cm 

Poäng; 8-8-7-9-8=40

poäng Avelsdiplom

Genomfört godkänt FKP med poäng 4-5-5-5-5=24 poäng


42. Joella 23-15-0039 

Br, stj   

Sto född 2015 hos Ulla-Berit Sjöholm, Flyinge 

e. Joyau Du Bois Des Neppes 11730 u. Kunella 118927 

e. Kuno Te Zande 11780 u. Ella 116155 

e. Korall 11660 - Rosal 11136 

Äg/Anm: Ulla-Berit Sjöholm, Östra Gårdstånga 303, 247 97 Flyinge

Mått; Mankhöjd; 153 cm     Bröstomfång; 190 cm     Skena; 22 cm 

Poäng; 7-7-7-7-7=35 poäng Klass 2 


43. Robina 23-15-0026   

Fx, bls

Sto född 2015 hos Håkan Persson, Lövestad 

e. Rubel 11892 u. Rebecka 116681 

e. Anker 11734 u. Ramina 115821 

e. Paul Munter 11678 - Liré 11554 

Äg/Anm: Håkan Persson Kristina Svensson

Lövestad Landsväg 207 Hedendal, 27571 Lövestad

Mått; Mankhöjd; 158 cm     Bröstomfång; 212 cm     Skena; 24 cm 

Poäng; 8-8-7-8-8=39 poäng Klass 1


44. Rubina 23-15-0108

Br, vthip 

Sto född 2015 hos Per Isaksson, Hörby 

e. Rubel 11892 u. Casbina 116467 

e. Binör 11720 u. Cassandra 115811 

e. Cello 11448 - Carman 11356 

Äg/Anm: Lis Knudsen, Heingebergsvägen 144-130, 27568 Vollsjö

Mått; Mankhöjd; 162 cm     Bröstomfång; 222 cm     Skena; 24 cm 

Poäng; 8-8-7-8-7=38 poäng Klass 1 


45. Rubina 23-15-0014

Fx, gmg.bls

Sto född 2015 hos Jan-Olof Gullberg, Löberöd   

e. Rubel 11892 u. Nelly 118915 

e. Vinjett 11750 u. Nickolina 116263 

e. Emir 11624 - Knutstorps Nicke 11478 

Äg/Anm: Jan-Olof o Mona Gullberg, Högseröd 908, 24162 Löberöd

Mått; Mankhöjd; 158 cm     Bröstomfång; 217 cm     Skena; 23 cm 

Poäng; 8-9-6-8-8=39 poäng Klass 1

Ston födda 2014 eller tidigare 

46. Hera 23-14-0020

Br,

Sto född 2014 hos Anton Krafth & Lihna Eriksson, Öhr 

e. Rutger 11810 u. Heidi 116655 

e. Herkules 11770 u. Judit 114943 

e. Carino 11420 - Gasspard 11414 

Äg/Anm: Ann Persson, Rickarums Skogsväg 206-65, 298 92 Tollarp 

Avkommor: 

2018 Sto e. Stormobackans Cassander Rickarums Herta 23-18-0001 

Mått; Mankhöjd; 158 cm     Bröstomfång; 232 cm     Skena; 25 cm 

Poäng; 9-8-8-8-7=40 poäng B 

Avkomma till katalognr. 46, född 2018 

47. Rickarums Herta 23-18-0001

Br, stj,snp 

Sto född 2018 hos Ann Persson, Tollarp

e. Stormobackans Cassander 11912 u. Hera 23-14-0020 

e. Rutger 11810 u. Heidi 116655 

e. Herkules 11770 - Carino 11420 

Äg/Anm: Ann Persson, Rickarums Skogsväg 206-65, 298 92 Tollarp

Poäng; 7-7-7-8-8=37 poäng Klass 2

48. Stormobackans Vera 23-14-0086   

Sv, Bläs 

Sto född 2014 hos Nils-Erik Söderström, Bispgården 

e. Casbin 11816 u. Stormobackans Sonja 116873 

e. Stampe 11714 u. Ronja 115851 

e. Julit 11300 - Vidor 11374 

Äg/Anm: Linda o Jörgen Skog, Sillaröd 120, 27357 Brösarp

Mått; Mankhöjd; 153 cm     Bröstomfång; 216 cm     Skena; 26 cm 

Poäng; 9-9-6-8-8=40 poäng Klass 1


49. Amanda 23-13-0085 

Fx, bls 

Sto född 2013 hos Bengt Öberg, Enköping 

e. Hampus 11862 u. Avinette 116721 

e. Avinir av Uggelbo 11692 u. Lisette 116305 

e. Barry 11584 - Adrian 11588 

Äg/Anm: Anna-Helena Berkestedt, Vårvädersvägen 6a, 22227 Lund

Egna meriter: 2016: Avelsdiplom 40 poäng, 98887 

Avkommor: 

2018 Hingst e. Akvavit 11802 *Ackman* (Ej reg.) 

Mått; Mankhöjd; 158 cm     Bröstomfång; 223 cm     Skena; 25 cm 

Poäng; 9-9-8-8-8=42 poäng AB

Avkomma till katalognr. 49, född 2018  

50. *Ackman* (Ej reg.)

Br, 

e. Akvavit 11802 u. Amanda 23-13-0085 

e. Hampus 11862 u. Avinette 116721 

e. Avinir av Uggelbo 11692 - Barry 11584 

Äg/Anm: Anna-Helena Berkestedt, Vårvädersvägen 6a, 22227 Lund

Poäng; 9-8-9-7-8=41 poäng Klass 1

51. Lotta 23-13-0113 

Mfx, strbls 

Sto född 2013 hos Arne Björnsson, Osby 

e. Joyau Du Bois Des Neppes 11730 u. Gloria 23-07-0175 

e. Toxid 11784 u. Grandina 115901 

e. Goding 11530 - Guldin 11258 

Äg/Anm: Johan Gill, Sveagatan 2B, 28833 Vinslöv

Egna meriter: 2016: Avelsdiplom 40 poäng, 88798 

Avkommor: 

2017 e. Alve 11944 

2018 e. Akvavit 11802 

Mått; Mankhöjd; 156 cm     Bröstomfång; 202 cm     Skena; 27 cm 

Poäng; 8-8-7-8-8=39 poäng AB 

Avkomma till katalognr. 51, född 2018 

52. (Ej reg.)   

e. Akvavit 11802 u. Lotta 23-13-0113 

e. Joyau Du Bois Des Neppes 11730 u. Gloria 23-07-0175 

e. Toxid 11784 - Goding 11530 

Äg/Anm: Johan Gill, Sveagatan 2B 1002, 28832 Vinslöv

Poäng; 8-8-8-7-7=38 poäng Klass 1

53. Regina 23-11-0020   

Ljbr, stjmn 

Sto född 2011 hos Bengt-Göran Andersson, Sjöbo 

e. Emir 11624 u. Revina 116261 

e. O Boy 11550 u. Regina 114269 

e. Flanör 11242 - Ume 11082 

Äg/Anm: Bengt-Göran Andersson, Skartoftavägen 10, 275 94 Sjöbo

Avkommor: 

2016 Hingst e. Gorino 11676 Ragnar 23-16-5023 

2017 e. Gorino 11676 

2018 e. Gorino 11676 

Mått; Mankhöjd; 158 cm     Bröstomfång; 230 cm     Skena; 24 cm 

Poäng; 8-8-6-8-7=37 poäng B

55. Lisa 23-10-0130

Br, vtul 

Sto född 2010 hos Bertil & Bo Mårtensson, Hörby 

e. Akvavit 11802 u. Nora 115699 

e. Amiralen 11638 u. Pullsita 114295 

e. Carman 11356 - Roy 11148 

Äg/Anm: Lotta Larsson, Ljungavägen, 990, 26453 Ljungbyhed

Avkommor: 

2018 Hingst e. Ute 11898 Oden 23-18-5004 

Mått; Mankhöjd; 157 cm     Bröstomfång; 211 cm     Skena; 24 cm 

Poäng; 8-8-7-8-7=38 poäng B

Avkomma till katalognr. 55, född 2018 

56. Oden 23-18-5004   

Ljbr, bls   

Hingst född 2018 hos Lotta Larsson, Ljungbyhed 

e. Ute 11898 u. Lisa 23-10-0130 

e. Akvavit 11802 u. Nora 115699 

e. Amiralen 11638 - Carman 11356 

Äg/Anm: Lotta Larsson, Ljungavägen, 990, 26453 Ljungbyhed 

Poäng; 8-8-8-7-7=38 poäng Klass 1 

57. Tindra 23-05-0166   

Br, bls 

Sto född 2005 hos Yngve Johansson, Kvänarp, Lagan 

e. Juster 11732 u. Pärla 23-99-0017 

e. Krabat 11622 u. Blenda 114763 

e. Bravad 11332 - Ramon 11224 

Äg/Anm: Camilla Kant, Balsbyholmsvägen 239, 29194 Kristianstad

Avkommor: 

2019 e. Astronaut 11980 

Mått; Mankhöjd; 154 cm     Bröstomfång; 229 cm     Skena; 26 cm 

Poäng; 8-8-6-8-7=37 poäng Klass 2


Foto: Anitha Helmuthsson

Foto: Anitha Helmuthsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Emilia Kleverskär

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson 

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson 

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto; Anna-Lisa Nilsson 

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

Foto: Anna-Lisa Nilsson

STRUKNA

54. Takita 23-11-0021   

Br, stj   

Sto född 2011 hos Sven Bengtsson, Löberöd   

e. Akvavit 11802 u. Ta-Paula 116153 

e. Paul Munter 11678 u. Tavilla 115585 

e. Akrovill 11482 - Rollman 11382 

Äg/Anm: Sven Bengtsson, Arup 128, 241 62 Löberöd 

Egna meriter: 2014: Avelsdiplom: 42 poäng, 99888 

Avkommor: 

2016 e. Rubel 11892 

2017 Sto e. Rubel 11892 

2018 e. Rubel 11892 

STRUKEN!

PLATS

DATUM

FÖRRÄTTARE

RESULTAT (Klicka på länken)

Bjärsjölagård

170715

Liselotte Erixson

Önnestad

170716

Liselotte Erixson

Smålandsstenar

170717

Elisabeth Ljungstorp


Hamneda

170718

Elisabeth Ljungstorp

Tingsryd

170719

Elisabeth Ljungstorp

Bräkne Hoby

170729

Elisabeth Ljungstorp

Bollerup

170819

Liselotte Erixson

Gånarp

170917

Liselotte Erixson

2017

2016

PLATS

DATUM

FÖRRÄTTARE

RESULTAT (Klicka på länken)

Bjärsjölagård

160716

Liselotte Erixson

Hamneda

160716

Elisabeth Ljungstorp

Önnestad

160717

Liselotte Erixson


Bräkne Hoby

160724

Elisabeth Ljungstorp

Bollerup

160821

Liselotte Erixson

Hjärnarp

160719

Madeleine Beckman