Gånarp 2016

Visade ardenner Gånarp 2016


Hingstar födda 2014

Frisco 23-14-5049

Hingst Fx, skj stj född 2014 hos Kjell Palmqvist, Svedala

e. Frisac 11886                    u. Frida 116275

e. Frej 11568                       u. Romana 114303

e. Roman 11432                  - Ume 11082

Äg Martina Lindström, Toarp 202, 28492 Perstorp, 072-5333941

Egna meriter 2016   8 – 8 – 8 – 9 – 7 = 40    Klass I

 

Neppe 23-14-5050

Hingst Fx, bls född 2014 hos Kjell Palmqvist, Svedala

e. Joyau Du Bois Des Neppes 11730   u. Talana  115697

e. Talang 11668                     u. Romana 114303

e. Roman 11432                     - Ume 11082

Äg Martina Lindström, Toarp 202, 28492 Perstorp, 072-5333941

Egna meriter 2016    9 – 9 – 7 – 8 – 8 = 41    Klass I

 

Ston födda 2013 

Flimmra 23-13-0020

Sto Br,  född 2013 hos Arne Nord, Smedstorp

e. Akvavit 11802                       u. Fortuna 116471

e. Paul Munter 11678              u. Finesse 115583

e. Bino 11372                            - Akrovill 11482

Äg Bröderna Wallin, Boarpsvägen 54, 26995 Båstad, 043173247

Egna meriter 2016    162.3; 221; 26.5;    8 – 8 – 8 – 8 – 8 = 40     Diplom

 

Lotta 23-13-0113

Sto Mfx, strbls född 2013 hos Arne Björnsson, Osby

e. Joyau Du Bois Des Neppes 11730      u. Gloria  23-07-0175

e. Toxid 11784                    u. Grandina 115901

e. Goding 11530                  - Guldin 11258

Äg Johan Gill, Sveagatan 2 B, 288 32 Vinslöv, 070-833 07 80

Egna meriter 2016    151; 210; 26.5;    8 – 8 – 7 – 9 – 8 = 40     Diplom

 

Udda 23-13-0082

Sto Fx, bls född 2013 hos Leif Persson, Knislinge

e. Joyau Du Bois Des Neppes 11730       u. Unika 116683

e. Tovenid 11710                    u. Tanita 115471

e. Jim 11194                             - Bino 11372

Äg Leif Persson, 2083 hillestorp, 28973 immeln, 0705412734

Egna meriter 2016     154; 206; 26;    7 - 7 - 7 - 7 - 8 = 36     Klass II

 

Ston födda 2012 eller tidigare

Rika 23-12-0075

Sto Br, stj född 2012 hos Siver Johnsson, Linderöd

e. Kanon ( Karat ) 11790         u. Rubiness 115171

e. Rubon 11558                        u. Finess 113839 

e. Rosal 11136                           - Rimo 10154 

Äg Therése Carlstrand, Kragared. 513, 31397 Simlångsdalen, 0703338937

Egna meriter 2016     153.5; 207; 26;     8 – 8 – 7 – 8 – 8 = 39     Klass I     Väl visad

 

Pia 23-11-0041

Sto Br, stj född 2011 hos Arne Andersson, Hörby

e. Akvavit 11802                     u. Pamina  115355

e. O Boy 11550                        u. Pullsita 114295 

e. Carman 11356                     - Roy 11148 

Äg Agne Nilsson, Söderto 3279, 242 93 Hörby, 0722385635

Avkommor:  2016 Hingst e. Vermot 11742        Primuz 23-16-5016

Egna meriter 2016    161; 219; 26;     8 – 8 – 6 – 8 – 8 = 38     B

 

Alvina 23-09-0013

Sto Fx, Gmg. bls, vtul född 2009 hos Kjell Palmqvist, Svedala

e. Vinjett 11750                       u. Amulett 116273

e. Atlet 11708                           u. Linett 115589 

e. Linus 11402                          - Benito de Baillonville 11526 

Äg Kjell Palmqvist, Kråketorpsvägen 34, 233 92 Svedala, 040-40 02 49, 070 726 89 52

Avkommor:  2016 Hingst e. Marvin  11848              Maran 23-16-5021

Egna meriter 2016 156; 217; 26; 9 – 8 – 7 – 8 – 8 = 40   B

 

Gudina 23-09-0041

Sto Brskm, skj, stj född 2009 hos Marcus Hermansson, Svalöv

e. Kuno Te Zande 11780               u. Grandina 115901

e. Goding 11530                             u. Garmina 114657 

e. Guldin 11258                               - Ragan 10964                       

Äg Marcus Hermansson, Källshög 2260, 26890 Svalöv, +46706778591

Avkommor: 2015          e. Frisac 11886 

                      2016          e. Frisac 11886 

Egna meriter 2010           8 - 8 - 8 - 9 - 8 = 41      Klass I      1:a / 3 Åstorp

                          2011          8 - 8 - 7 - 8 - 7 = 38      Klass I          Bjärsjölagård

                          2012     158; 216; 25;      9 - 8 - 7 - 9 - 8 = 41            Diplom       1:a / 6    Hjärnarp

                          2016      160; 229; 26;     9 - 8 - 7 - 9 - 8 = 41             

 

Katla 23-09-0003

Sto Ljfx, stj,strbls,snp  född 2009 hos Lena Hjertsell,, Sjöbo

e. Emir 11624                             u. Bosette 115893

e. Bonid 11626                           u. Tova 114541

e. Trogan 11322                         - Jim 11194

Äg Lena Hjertsäll, Skartoftavägen 162-48, 27594 Sjöbo, 0703-746116

Avkommor:2015 Hingst e. Frisac 11886 Kasac 23-15-5022

Egna meriter 2010 8-8-7-7-8=38  Klass I 2:a/3  Åstorp

    2014 155; 225; 25; 8-8-6-7-6=35 Klass II Bjärsjölagård

    2016   155; 217; 26;  8-7-7-7-7=36    B

 

Gloria 23-07-0175

Sto Br, född 2007 hos Marcus Hermansson, Svalöv

e. Toxid 11784                         u. Grandina 115901

e. Goding 11530                      u. Garmina 114657

e. Guldin 11258                         - Ragan 10964

Äg Agne Nilsson, Söderto 3279, 242 93 Hörby, 0722385635

Avkommor:2013 Sto e. Joyau Du Bois Des   

                                 Lotta 23-13-0113

Egna meriter 158; 236; 27;  8  - 8 – 7 – 7 – 7 = 37     B

 

Adriella 23-06-0135

Sto Fx, gmg.bls född 2006 hos Einar Carlsson, Kågeröd

e. Adrian 11588                         u. Bella 115345

e. Björn 11556                           u. Centa 114661

e. Cento 11062                          - Bridol 11232

Äg Einar Carlsson, Klåverödsgården 1676, 260 23 Kågeröd, 0418 81129

Avkommor:  2012 Sto e. Toxid 11784                Bella 23-12-0054

                       2014 Hingst e. Frisac 11886          Friman 23-14-5089

                       2016   e. Frisac 11886

Egna meriter 168; 221; 26.5; 7 – 8 – 7 – 7 – 7 =36     B

 

 

Sedan tidigare godkända hingstar för sundhetskontroll

Frisac 11886

Hingst Fx, bls,vtul född 2010 hos Christina Johansson, Öxabäck

e. Sacarol 11628                           u. Frilla 115715

e. Jonte 11632                               u. Rilla 114127

e. Rasken 11304                            - Jim 11194

Äg Åke Rosdahl, Bonnarp, 260 70 Ljungbyhed, 0702107605

Avelsvärdesklass G

Egna meriter:  2013: Avelsvärdering 40 p, 98788, Tillstånd

                       2014: Avelsvärdering, 40 p, 88798, G

  2016 Sundhetskontrollerad utan anmärkning. Väl iordning

 

Kanon ( Karat ) 11790

Hingst Br, stj född 2004 hos Yngve Ramberg, Bergkvara

e. Krabat 11622                                  u. Sara 115677

e. Amiralen 11638                              u. Sorita 114155

e. Roy 11148                                       - Ulm 10242

Äg Siver Johnsson, Boarpsvägen 340, 298 94 Linderöd, 0705201162

Avelsvärdesklass: AB

Egna meriter:  2007: Avelsvärdering, 41 p, 99788, Tillstånd

2008: Avelsvärdering, 41 p, 99788, G

2009: Avelsvärdesklass AB

2007: Riksutställning, 43 p, 109888

2008: Riksutställning, 42 p, 99888

2010: Sundhetskontroll UA

2012. Sundhetskontroll UA

2014: Sundhetskontroll UA

2016: Sundhetskontrollerad utan anmärkning. Väl bibehållen

 

Blair 11804

Hingst Fx, bls född 2002 hos Bengt Öberg, Enköping

e. Barry 11584                                    u. Lina 115519

e. Adrian 11588                                  u. Rebecka 115035

e. Pantern 11540                                - Ullfort 10676

Äg Linda Jönsson, Mellby björkeberga 1345, 280 10 Sösdala, 0738410964

Avelsvärdesklass: B

Egna meriter: 2006: Avelsvärdering, 40 p, 88888

                      2007: Avelsvärdering, 40 p, 88888, G

                      2008: Avelsvärdering, 40 p, 88888, G

                      2016: Avelsvärdesklass B

                      2010: Sundhetskontroll UA

                      2012. Sundhetskontroll UA

                      2014: Sundhetskontroll UA

                      2016: Sundhetskontrollerad utan anmärkning. Väl bibehållen